OTEVŘENÉ SRDCE

A proč si myslím, že má na naše zdraví vliv i otevřené srdce? A co to vlastně znamená, když někdo řekne, že máme následovat své srdce? Vzpomeňte si, kdy jste šli naposledy „za svým srdcem“, jak jste se u toho cítili?

Už několik let koketuji s myšlenkou psát o zdravém životním stylu. Taky jsem tu myšlenku už několikrát zavrhla. Psát o zdravém stravování? Dnes, kdy nutričního poradce dělají už všichni? Kdy je plný Instagram dokonalých fotek dokonalého jídla? A všechno se dá najít na internetu? Blbost! Pryč od toho!

Ale pořád to ve mně hlodalo. Když jsem viděla, co maminky kupují pro své děti v domnění, že je to pro ně to nejlepší. Nebo jak bezradně stojí v obchodě před regály se zdravou výživou. Nebo když jsem slyšela, jak by i chtěly jíst jinak, ale vlastně neví, kde začít, nemají čas to studovat a určitě je to vše drahé a náročné na přípravu…a tak skončily u toho rohlíku se šunkou.

Další motivací byly nepravdivé reklamy. Na zdravé svačiny pro děti, protože „přesně to Vaše děti potřebují.“ Nebo když nám reklamy radí, co si máme dát, když máme hlad. A pak desítky produktů v regálech se zdravými potravinami, které tam vůbec nepatří. Vím, že hodně lidí spoléhá na označení „bio“ nebo obchody s „racio“ výživou. Bohužel, ani to už dnes není zárukou opravdu zdravého jídla.

A tak když jsem se několikrát ptala upřímně od srdce sama sebe, co mi opravdu dělá radost, byla odpověď stejná. Udělat v tom pořádek. Pomoct se zorientovat. Zjednodušit a přiblížit principy zdravého stravování tak, aby bylo možné je implementovat do každodenního života. Podpořit maminky, které chtějí začít a nejsou si jisté. Vytvořit bezpečné místo (byť virtuální), kde se bude moct o (nejen) zdravém jídle diskutovat. To je cesta podle mého srdce.

A jak se u toho cítím, když to píšu? Když sdílím příběhy z mého života, fotky z mé kuchyně, moje nedokonalé fotky jídel a otvírám se tak světu? Řeknu Vám, je to zvláštní. Cítím se nahá, zranitelná. Přesně tak, jako když se zamilujete. Nebo dáte do něčeho, co děláte, svoje srdce. Opravdu totiž dáváte kus sebe pryč, a nevíte co se bude dít.

A právě díky tomu riziku a emočnímu vystavení se můžeme zažít neskutečné věci. Když najdeme odvahu „žít podle svého srdce“, v těch momentech opravdu žijeme.

A jaký vliv na naše zdraví může mít to, když dlouhodobě ignorujeme své srdce? Zkuste se zamyslet sami. Jak by Váš život vypadal, kdybyste v zásadních chvílích upřednostnili rozum a třeba odmítli svého partnera, radši neměli děti, pro jistotu zůstali ve staré práci a necestovali po světe, protože co kdyby…

Myslím si, že ty nejkrásnější věci v životě se dějí právě v tom okamžiku, kdy dovolíme, aby se vlády ujalo naše srdce.

Užívat si kvalitní jídlo v kruhu nejbližších, v uvolněné atmosféře a vědomě přítomen je zásadním krokem na cestě za opravdovým zdravím.