RADOSTNÁ MYSL

Možná si říkáte, jak moje zdraví může ovlivnit radostná mysl. Dovolím si použít citát WHO, která zdraví definuje takto:

Zdraví je stav úplné tělesné, duševní a sociální pohody, a nejen nepřítomnost nemoci nebo vady.

Na stav naší duševní, a potažmo sociální pohody, mají tedy logicky myšlenky jednoznačný vliv. Jako jednoduchý příklad nám stačí známé hvězdy, které mají sice dokonalý vzhled i postavu, ale často skončí na drogách nebo páchají sebevraždy. Znamená to, že zdraví nejsou. Jejich mysl je smutná, má problém a trpí tím celé tělo.

Jak ale dosáhnout stavu radosti ve své hlavě? A můžeme myšlení vůbec nějak ovládat? Nebo ovládají naše myšlenky nás?

Myslím, že každému z nás se mohou v životě dít obě věci. Jeden z příkladů, kdy jsme „v zajetí“ svých myšlenek, jsou naše programy. Podvědomé vzorce, které jsme získali od rodičů a prostředí. Když podle nich žijeme, mají nás ve své moci. A to si pak třeba pořád v hlavě říkáme: „Nejsem dost dobrá, to nedám, na to nemám, to pokazím, tam se ztrapním, lidi jsou zlí, svět je hrozné místo…“

Nebo si tyto vzorce uvědomíme, rozpoznáme, vytáhneme je na povrch a třeba i začneme pitvat. A pak až přijde opět myšlenka: „Nejsem dost dobrá, pokud nezhubnu“, tak zpozorníme, a můžeme s ní vědomě pracovat, třeba s poděkováním ji odložit pryč. A místo takových a podobných myšlenek si budeme do své hlavy pouštět ty, jež nás obohacují, máme díky nim hezký pocit ze sebe i okolí, usmíváme se.

Je to všechno samozřejmě cesta a dlouhodobý proces. A proč to píšu? A jak je to vlastně se mnou a radostí?

Vyrůstala jsem v rodině, kde se hodně pracovalo (můj tatínek i ve věku 70 let pořád podniká). Od té doby, co se pamatuji, měl dvě práce. (Přesto se nám s bráchou stíhal věnovat). Mamka měla psychicky náročnou práci a domácnost na krku. Nepamatuji si, že by pasivně odpočívala. U nás se prostě neflákalo, já měla na základce samé jedničky, sportovala jsem, reprezentovala školu a tak dále. A automaticky se to ode mě očekávalo i dál. Není divu, že se ze mě stal perfekcionista.

A tak když jsem se „zamilovala“ do zdravé stravy, muselo být samozřejmě vše perfektní. Zelenina všude a za každou cenu. Když jsem šla do restaurace, tak jsem si objednala pouze to nejzdravější (a bylo jedno, že jsem na to neměla chuť). I přesto, že jsem dlouho pracovala, ráno jsem šla běhat a hotovo. Prostě pro bio mrkev přes půl Prahy😊. A to samé se dělo s prací, prvním dítětem atd. Pořád jsem byla v běhu, uhnaná, protože těšit a radovat se budu AŽ POTOM. Až bude uvařeno, odcvičeno, uklizeno…Výkon, výkon a zas jen výkon. Odškrtnout si a jít dál.

A v takovémto stylu života není moc prostoru pro radost. Tu obyčejnou, spontánní. Protože se vám mysl doslova „zaseká“ na úkolech, které musíme dodělat. Připomíná Vám to pořekadlo „nejdřív práce, pak zábava“? Možná jsem ho vzala příliš vážně😊.

Zjednodušeně řečeno, když jsem si konečně dala tu svoji bio mrkev, celá zpocená a vystresovaná, po čase jsem zjistila, že ta cena, kterou za ni platím (a tím nemyslím peníze), je příliš vysoká.

O radosti a požitku z jídla se už nedalo mluvit vůbec. Pouze jsem si splnila úkol.

Proto si myslím, že když budeme dlouhodobě vystaveni stresu a nepohodě, ani zdravá strava nás nemusí zachránit. Může nás podržet a dodat nám energii. Pokud ale budeme delší dobu žít v psychické nerovnováze, i přes super dokonalou stravu, pravda vyjde najevo. Pak už záleží, jestli ji budeme chtít vidět, nebo ne…

Proto sice pořád trvám na kvalitní stravě a opravdovém jídle, ale ne za cenu stresu nebo nějaké soutěže.

No a dnes se snažím být spokojená s 80 procenty, i když je to pro mě občas docela výzva😊.

"Cillum ornare elit, occaecati luctus tempor dui vulputate posuere suscipitima lacinia explicabo facilisis qui fringilla reprehenderit consectetur"
John Doe
Client
"Dui vulputate posuere suscipit, dictum eaque, senectus maiores sit, platea minima lacinia explicabo facilisis qui fria rep as minim, sagittis nec!"
Melissa Gibson
Client
"Lpsum cras excepturi faucibus, habitant sapien nam vestibulum osuere nihil cupidatat consectetur! Diam sit? Dolor ulehenderit atque quam pharetra"
Alice Griffin
Tracker
"Dui vulputate posuere suscipit, dictum eaque, senectus maiores sit, platea minima la rep as libero felis expedita minim, sagittis nec! Voluptate diamlo"
Amanda Wells
Styler
"Hic nonummy laboriosam ducimus! Tempora iure, veniam doloreearum phasellus! Penatibus augue soluta corrupti! Non de Penatibus"
Ethan Little
Player
"Earum, ac, repellendus. Penatibus reiciendis vehicula netus massa aute pede voluptatem curae! Risus laborum tellus. Hendrerit"
Heather Fowler
Client