KDO JSEM

Jsem srdcem Slovenka s dlouholetým bydlištěm v České republice. Rozhodla jsem se, že budu psát česky, i když s chybami.

Protože je pro mě důležité, CO vám chci sdělit, a ne jakým jazykem.

Kromě toho jsem mamina dvou malých holčiček, kterým se snažím být průvodkyní na cestě životem a nezapomínat přitom na sebe:-).

MŮJ PŘÍBĚH

Dnes už vím, jak nakupovat bez toho, abych v obchodě strávila půl dne. Vím, jak se nenechat nachytat na lákavě vypadající výrobky. Vím, co uvařit, aby to netrvalo hodiny a přitom chutnalo. Vyznám se v potravinách, umím číst složení, a proto mně atraktivní vzhled ani reklama nedostanou😊.

Stejně tak jsem si vědomá toho, že štíhlá linie ani zdaleka nemusí znamenat, že naše tělo má všechno, co potřebuje na to, aby mohlo správně fungovat. A že hubený nemusí automaticky znamenat zdravý…

 Ale před pár lety tomu bylo úplně jinak…

V časopisech jsem studovala každou dietu, trávila jsem hodiny nakupováním vhodných potravin, kterých seznam se měnil podle aktuálního výživového trendu. Když se mi podařilo zhubnout, přišla jsem taky o svaly a sílu. Čím více jsem se tématu jídla věnovala, tím více ztracena jsem se cítila.

V záplavě informací, které se každou chvilku měnily a následně si protiřečily, jsem začala cítit bezradnost. Čemu mám tedy věřit, podle čeho se řídit? A jak to přenést do každodenního života?

smoothie, juice, drink

Věděla jsem, že téma zdravého jídla je pro mě důležitá, dávalo mi už od začátku smysl jíst tak, aby jídlo bylo taky výživou.

Prošla jsem si obdobím, kdy jsem ze stravy vyloučila tuky, pak jsem fičela na mléčné dietě, úplně vynechala jakékoliv pečivo a vyhýbala se sacharidům. Byla samozřejmě i fáze „vydržím to bez cukru“, tak to jsem musela být pro okolí hodně nesnesitelná.

Dnes, s odstupem času už vím, že čím více jsem se snažila nějakou potravinu ze svého jídelníčku vypustit, tím více jsem po ní začala toužit. A nakonec to téměř vždy skončilo tak, že jsem se zakázaného hříchu nevěděla dojíst.

ice, milk ice cream, soft ice cream
MOJE „TLUSTÁ“ ŘECKÁ DOVOLENÁ

Pamatuji si první dovolenou v Řecku, na kterou jsem se svědomitě připravovala abych v plavkách vypadala tak, jak bych měla (co za hrozný program to v sobě my, ženy máme??). To se mi dietami podařilo, ale… Za 10 dní jsem se vrátila těžší o 4 kila!

Jak vypadal můj dovolenkový den? Po obědě zmrzlinový pohár, na večeři gyros, další zmrzka, koktejl, nebo baklava. A moje vyhladovělé tělo nevědělo, co má od radosti dělat, tak samozřejmě všechno uložilo do bezpečných zásob tuku! Co kdybych se náhodou rozhodla ho trápit znovu?!


Jo, jo, vystresovala jsem sebe i své tělo do takové míry, že tato dovolená byla pro mě hlavně o JÍDLE. Všechny vzpomínky, fotky a zážitky se pojily s JÍDLEM. Měla jsem pocit, že za těch pár dní musím vyzkoušet všechno, co se dá, protože pak se musím vrátit zpátky do mého režimu. A to byl pro moji psychiku velký stres.

Cítila jsem, že toto není správná cesta, protože není přirozená a dlouhodobě udržitelná. A už v té době tušila, jak moc je jídlo spojené s psychikou a co za hrůzy jsme schopné si v hlavě vyrobit…

MOJE TOUHA ZJISTIT VÍC

Pochopila jsem, že jestli si chci jídlo správně poskládat tak, abych nebyla hladová a zároveň se nepřejídala, musím zjistit, CO TO VLASTNĚ JÍM. Všude se psalo o sacharidech, tucích a bílkovinách a já chtěla vědět, jak v těle fungují. Začala jsem číst odborné články, absolvovala kurz Výživového poradce, webináře a přednášky.

To jsem ještě netušila, že z obyčejného zájmu se stane moje celoživotní nadšení.

Od dětství jsem měla blízko ke sportu, puberta se nesla ve znamení aerobiku, později jsem přidala pravidelné běhání a posilování. I díky cvičení jsem se vyhnula operaci vyhřezlé plotýnky, a tak pohyb vždycky byl, je a bude pro mě přirozenou součástí zdravého životního stylu.


tree, nature, wood

Postupem času jsem ale cítila, že mi do skládačky chybí ještě jedna nenahraditelná část, a tou je naše hlava. To, co si o sobě myslíme, jaké vzorce si neseme z dětství, jaké „obrazy“ si o sobě vytváříme v naší mysli a jestli a jak moc se máme rády.

Naše hlava totiž rozhoduje nejen o tom, zda se rozhodneme změnit náš život, ale i o tom, jestli na této cestě vytrváme. A proto jsem se rozhodla udělat si kurz Life style kouče. Abych sebe, ale i své klienty mohla na jejich cestu nejen nasměrovat, ale také jim pomoct na ní vydržet.

 

MOJE MATEŘSTVÍ, DĚTI A NOVÁ CESTA

O výživu jsem se zajímala i v průběhu těhotenství, kojení a pak samozřejmě přišly první příkrmy. Bylo a pořád je pro mě obrovskou motivací položit správné základy stravování pro moje děti. Věřím na učení příkladem, a proto nemůžu po mých dětech chtít nic, co nejsem sama schopná dělat. Mají svoji hlavu už od mala a všechno sledují a následně kopírují.

Moc dobře si pamatuji to období, když jsem s příkrmy začínala u první dcerky. Za každou cenu jsem se snažila o dokonalost, ale až později jsem zjistila, že o tu tady vůbec nejde. A to platí i pro výchovu, nejen pro jídlo😊. Jak obrovská úleva a úžasné zjištění!

A tak začala moje nová cesta. Není o dokonalém dodržování pravidel, ale o rozumné, příjemné a přirozené jízdě životem.

MOJE "PROČ" DĚLÁM TO, CO DĚLÁM

Už nepočítám kalorie, nedělám přesné jídelníčky, ani nedoporučuji konkrétní dietu. Nepoužívám zázračné koktejly ani nespolupracuji s prodejci hubnoucích produktu. 

Mým cílem je, aby lidi porozuměli, co to zdravá strava opravdu je, a byli tak schopni si sami vybrat, nakoupit a připravit kvalitní jídlo. 

Chci jim pomoct najít rozumnou, dlouhodobě udržitelnou cestu, tak, aby se opravdové jídlo stalo přirozenou součásti jejich každodenního života. 

Spolu s pohybem a správným vnitřním nastavením je to ta nejlepší prevence a investice, kterou můžeme udělat nejen pro sebe, ale i pro naše děti.

Dnes už vím, že zdraví není jen o jídle. Můžeme totiž jíst super bio úžasné potraviny, ale pokud nebudeme v souladu sami se sebou, bude nám pořád něco chybět. To něco je cesta sama k sobě, ta nejtěžší a nejupřímnější na světe. 

Proč věřím, že na naše zdraví má zásadní vliv i naše myšlení a srdce, si můžete přečíst tady.

No a proč dělám, to co dělám? Protože jsem přesvědčená, že naše zdraví, stejně jako celý náš život, máme ve vlastních rukou. Jsme tvůrci, a můžeme zásadně ovlivnit, jak se cítíme, co jíme a kam směřuje naše energie. A proto opravdu věřím, že moje zdraví je moje odpovědnost.

A pokud to s vámi rezonuje, těším se na společné dobrodružství😊.