frosting, sugar, sweet

Dávejme si pozor na průmyslově zpracované potraviny

Pamatuji si, že když jsem žila v Anglii, nepřestávalo mě fascinovat, kolik druhů polotovarů měli v supermarketu. Nikdy jsem tolik vysoce zpracovaných potravin pohromadě neviděla! V té době jsem ještě nevěděla, že se jim nějak říká, ale tak nějak přirozeně tušila, že to asi nebude nic moc. Bylo tam několik uliček plných barevně zabalených a atraktivně vypadajících „pochoutek“. Měly super marketing, a i moje rodina, ve které jsem bydlela a pracovala jako au-pair, na nich fičela.

Na konzervy s fazolemi, které máma ohřívala v mikrovlnce pro své malé děti k večeři, nikdy nezapomenu. Když jsem to viděla poprvé, myslela jsem si, že je to pro kočky (měli dvě). Nebylo. No, a tak jsem začala vařit a oni se divili😊.

Co je to průmyslově zpracovaná potravina

Jedná se o produkt, který byl vyroben zpracováním surovin tak, aby dlouho vydržel, snadno se konzumoval a dobře chutnal. Toho výrobci dosáhnou přidáním konzervantů, stabilizátorů, ochucovadel, velkého množství soli, cukru, tuku a aromat.

Proč se vyrábí

Cílem je vydělat na lidské lenosti. Většinu těchto potravin stačí ohřát v mikrovlnce nebo rozmrazit, usnadní tedy přípravu a nemusí se vařit. Jsou zabaleny do hezkých obalů a podpořeny silným marketingem.

Příklady

Mražená pizza, nugetky, mražené nanuky a zmrzliny (až na pár výjimek), hotová jídla včetně baget a sendvičů, cukrovinky, limonády, většina fast foodu, uzeniny, ale i některé tyčinky, které se naoko tváří zdravě.

Co můžou způsobit

Dle studií mohou kromě přibírání viscerálního tuku způsobit taky úzkosti, deprese, nespavost, zhoršení soustředění, únavu a vyčerpání.

Na co si dát pozor

Na složení. Číst a sledovat nejen to, co jíme my, ale i naše děti. Dlouhý seznam použitých ingrediencí nevěští nic dobrého.

Co je tzv. „bliss point“

 

Když potraviny obsahují správný poměr soli, cukru a tuku, a ještě případně správně křupou, náš mozek dosáhne bodu blaženosti neboli „bliss point“. Tato kombinace může být pro náš mozek návyková, to znamená, že budeme chtít tyto potraviny konzumovat víc a víc. Nejedná se o nic jiného než výborný marketingový tah s jasným cílem vydělat peníze. Průmyslově zpracované potraviny obsahují kromě toho ještě konzervanty, barviva, ochucovadla a stabilizátory, prostě se výrobcům podařilo namixovat výjimečný koktejl. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *